Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieje Tristana i Izoldy - Przykładowe wypracowania

i Izoldy”.

Dzieje Tristana i Izoldy są średniowiecznym utworem, opartym na legendach z kultury celtyckiej i francuskiej kultury dworskiej XII wieku. Pierwotnie był to utwór wierszowany. Na podstawie budowy, a także tematyki i losów bohaterów, można zaliczyć ten utwór do dwóch głównych gatunków.
Pierwszym z nich jest chansons de geste. W języku łacińskim „gesta” to opowiadanie o wydarzeniach historycznych. Chansons de geste to średniowieczne eposy rycerskie, traktujące zarówno o czynach postaci historycznych, jak i legendarnych. Najstarsze utwory tego typu pochodzą z XI wieku, zostały napisane w języku francuskim lub staroprowansalskim. Pieśni o czynach stanowią średniowieczną realizację eposu starożytnego.
Chansons de geste nazwane zostały eposami rycerskimi ze względu na kulturę, z jakiej się wywodzą. Osadzone były w realiach świata rycerskiego, opowiadały o bohaterskich czynach, męstwie i odwadze rycerzy, ich poświęceniu, wierności kodeksowi, ojczyźnie, damie serca, władcy, Bogu i wierze. Pokazywały, jak szlachetną drogą dojścia do świętości jest śmierć na polu bitwy, szczególnie poniesiona w obronie wiary chrześcijańskiej. W Dziejach Tristana i Izoldy mamy do czynienia z bohaterem, którego cechowały odwaga, męstwo, umiejętność walki. Tytułowy Tristan dokonał wielu bohaterskich czynów, takich jak zabicie smoka, Marhołta czy olbrzyma.
Język tych utworów był charakterystyczny, odznaczał się jednolitą kompozycją, oszczędnością słowa, prostota środków wyrazu, niekiedy także patetyzmem. Mieszały się w owych utworach sceny realistyczne z fantastycznymi. W utworze opowiadającym o losach nieszczęśliwych kochanków, czytelnik spotyka pogańskie moce, magię, działanie nadprzyrodzonych sił natury, które symbolizuje kieliszek z winem wymieszanym z miksturą miłosną.
W średniowieczu