Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

żony. Później Izolda dowiedziała się o tym, jak bardzo zraniła swego ukochanego i dopiero wtedy uwierzyła, że ten wciąż ją kocha. Postanowiła się ukarać, nosząc włosienicę.
   
Tristan cały czas rozpaczał i chciał jedynie ujrzeć swą ukochaną ostatni raz. Odszedł potajemnie ze swego nowego domu i udał się znów do Kornwalii. Tam przebrał się za szaleńca, dzięki czemu niezauważony dostał się do zamku i komnaty, w której ucztowano. Dworzan rozbawił jego wygląd i zachowanie, więc mógł tam pozostać i opowiedział o życiu swoim i Izoldy. Królowa była zdziwiona, iż obcy człowiek opowiada o epizodach znanych tylko jej, ukochanemu i Brangien, więc udała się do niej, by się naradzić. Służąca poszła posłuchać szaleńca, a gdy ten pozdrowił ją jej imieniem, uciekła do komnaty królowej, lecz Tristan podążył za nią i zaczął tłumaczyć obu kobietom, kim jest naprawdę. Nie chciały mu uwierzyć, lecz Łapaj, jego pies, rozpoznał go, zostały więc przekonane.
   
Nieszkodliwemu szaleńcowi pozwolono zamieszkać w zamku pod schodami, ponieważ bawił jego mieszkańców. Kiedy król był nieobecny, spędzał czas ze swą ukochaną. Wkrótce dowiedział się o tym ostatni ze złych baronów. Umieścił on pod komnatą królowej szpiegów, którzy chcieli zagrodzić Tristanowi drogę, ale ustąpili, kiedy zaczął im grozić. Spotkał się ze swą ukochaną ostatni raz, pożegnał się i powrócił do Bretanii.
  
Kaherdyn toczył walkę z baronem Bedalisem. Tristan chciał mu pomóc, ale baron zastawił pułapkę, w którą wpadł. Został raniony zatrutą włócznią, jednak mimo to udało mu się zabić wrogów. Tristan przeczuwał swą śmierć i poprosi Kaherdyna, by ten sprowadził Izoldę Złotowłosą, nim minie 40 dni. Przyjaciel zgodził się, udał do Kornwalii i przekonał Izoldę do podróży. Królowa dostała się na jego statek, ale towarzyszył jej ostatni ze