Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

wyjawił mu historię swej nieszczęśliwej miłości do żony króla Marka, co wzruszyło Kaherdyna.
   
W tym czasie Izolda Złotowłosa wciąż pamięta o swoim ukochanym, ale któregoś dnia pewien hrabia, który próbował wkraść się w jej względy, powiadomił ją o ślubie Tristana. Kaherdyn radzi rycerzowi, by razem z nim pojechał do Kornwalii i dowiedział się, czy wybranka jego serca jeszcze go kocha. Przebierają się za pielgrzymów i dopływają do brzegów w pobliżu Lidanu, spotykając tam Dynasa, który ofiarował im schronienie na swoim dworze. Zgodził się też zostać posłem Tristana i zanieść Izoldzie wieść od niego wraz z pierścieniem, który mu dawniej ofiarowała.
   
Po trzech dniach król Marek i cały dwór pojechali na łowy. Odpocząć mieli na „zamku Białej Równi”. Małżonka króla podążała za orszakiem Marka, a obok niej jechał ostatni ze złych baronów, który spostrzegł znak od Tristana (gałązkę leszczyny z pędem wiciokrzewu). Izolda zatrzymała się, by przysłuchać się śpiewu słowika, którego udawał jej ukochany i dziękując ptakom za piękny śpiew rzuciła, że noc spędzi na zamku Świętego Łubina. Rycerz Bleheri spostrzegł przy drodze 2 mężczyzn z koniem i tarczą i pomyślał, że to Tristan z giermkiem. Zawołał ich, ci jednak odeszli. Bleheri powiedział o tym Izoldzie, ponieważ był jej przyjacielem, zaś królowa uznała, że Tristan przestał ją kochać. Wysłała do swego kochanka sługę, który miał mu powiedzieć, że będzie odrzucony, jeżeli spróbuje się do niej zbliżyć. Posłaniec dowiedział się od Tristana, że ten wciąż kocha królową, zaniósł jej więc tę wieść, ale ona nie uwierzyła. Tristan następnego dnia podszedł do Izoldy w stroju trędowatego i błagał ją o litość, jednak ona rozkazała, by go przepędzić i roześmiała się, gdy słudzy wykonali rozkaz. Tristan wpadł w rozpacz i wrócił do kraju swej