Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

może stanowić zbyt duże zagrożenie.
   
Tristan udaje się do Galii. Tam zjawia się na dworze diuka Żylenia, który próbuje podnieść na duchu smutnego kochanka. W tym celu pokazuje mu coś niesamowitego – ślicznego, zaczarowanego pieska Milusia. Piesek i dzwoneczek, który miał u szyi, miały cudowną moc sprowadzania radości. Tristan zechciał ofiarować Milusia w prezencie swej ukochanej, więc obiecał diukowi, że wybawi jego krainę od Urgana Włochatego, złego olbrzyma. Rycerz pokonuje go, a że Żyleń pozwolił mu wybrać dowolny z jego skarbów w nagrodę, wybiera pieska i posyła go wybrance swego serca. Izolda z początku sądziła, że radość, którą sprawił jej podarunek, to efekt tego, iż to prezent od jej ukochanego, a gdy odkryła, że to moc dzwoneczka, uznała, że nie może wykorzystywać takiego daru i rzuciła dzwoneczek w morze.
   
Tristan podróżował po świecie z Gornewalem. Nie otrzymywał żadnych wiadomości od Izoldy, więc postanowił osiąść gdzieś. W Bretanii spotkał pustelnika, który powiedział mu, że tą krainą rządzi diuk Hoel, którego napadł jego wasal Ryjol. Celem Ryjola było zmuszenie, by córka diuka, Izolda o Białych Dłoniach, oddała mu swoją rękę. Tristan ruszył na pomoc Hoelowi i zaprzyjaźnił się z jego synem Kaherdynem. Ryjol został wzięty do niewoli a diuk z wdzięczności wyprawił wesele Tristanowi i swej córce. Jednak w dniu ślubu Tristan upuścił pierścień otrzymany od wybranki swego serca i przypomniał sobie, jak wiele razem przecierpieli przez te wszystkie lata. Izoldzie o Białych Dłoniach powiedział, że kiedyś walcząc ze smokiem przyrzekł, że jeżeli uda mu się przeżyć i kiedyś ożeni się, nie tknie swej żony przez rok od dnia ślubu. Jego małżonka zgodziła się na wypełnienie przyrzeczenia, ale któregoś razu opowiedziała o tym Kaherdynowi, który uznał to za obrazę. Tristan