Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

prosił o zgodę, przyjęcie go z powrotem na służbę i przyjęcie Izoldy, która ma być otaczana taką samą czcią, jak w czasie, kiedy nie oskarżano jej o zdradę. Król zgodził się i spotkał się z uciekinierami 3 dni później przy Szalonym Brodzie. Izolda podarowała Tristanowi swój pierścień i poradziła, by zamieszkał na jakiś czas u leśnika imieniem Orri. Ukochany dał jej swego psa. Marek przyjął swoją żonę i pod wpływem trzech baronów wysłał Tristana za granicę, jednak ten zamiast opuścić Kornwalię ukrył się u leśniczego.
   
Wkrótce król wypędził trzech baronów, ponieważ zaproponowali, by Izolda przeszła próbę rozpalonego żelaza, by udowodnić swą niewinność. Kiedy królowa dowiedziała się o tym, postanowiła przejść tę próbę. Miała się ona odbyć za 10 dni, a świadkami mieli być król Artur, setka jego rycerzy i dwór króla Marka. Izolda wysłała w tajemnicy do Tristana zaufanego sługę i poprosiła, by jej ukochany przybył na ceremonię w stroju pielgrzyma. W wyznaczonym dniu poprosiła przebranego Tristana, by przeniósł ją przez rzekę, następnie przysięgła, że poza królem i tym pielgrzymem nikt nie trzymał jej w swoich ramionach. Wtedy wzięła w rękę rozpalone żelazo i zrobiła 10 kroków. Na jej dłoni nie było żadnych śladów oparzenia, co udowodniło jej niewinność.
   
W końcu Tristan uznał, że musi opuścić Kornwalię, ale przejeżdżając nocą obok zamku zachciał ujrzeć po raz ostatni ukochaną. Stanął pod jej oknem i naśladował śpiew słowika. Rozbudzona Izolda poznała go, wymknęła się z komnaty i pozostała z Tristanem do świtu. Rycerz postanowił zostać i za każdym razem, kiedy Marek wyjeżdżał z zamku, przybywał do królowej. Dowiedzieli się o tym trzej baronowie, ale wkrótce Tristan zabił dwóch z nich. Izolda poradziła, by jej ukochany opuścił w końcu Kornwalię, ponieważ ostatni z baronów