Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

cierpi. Brangien podsuwa im pomysł, by spotykali się pod sosną w obrębie zamkowej palisady. Aby dać znak ukochanej Tristan wrzucał do strumienia małe, ostrugane gałązki. Czterej baronowie wkrótce poznali po królowej, że znowu widuje się z ukochanym i poprosili złego karła Frocyna o pomoc. Frocyn kazał Markowi czekać wieczorem pod sosną. Tristan wrzucił do wody gałązki, lecz spostrzegł króla. Gdy nadeszła Izolda zaczął prosić ją, by przebłagała swego męża, by ten pozwolił mu powrócić. Królowa odmówiła i odeszła, Tristan także odszedł, głośno przy tym rozpaczając. Marek uznał, że oskarżenia o tylko wymysł jego wrogów.

Tristan wraca do łask, ale baronowie nie ustępują, więc król próbuje znowu nakryć zakochanych. Daje rycerzowi pismo, które ma zanieść królowi Arturowi. Karzeł Frocyn rozsypuje mąkę między łożem króla a łóżkiem Tristana. Nocą Tristan pragnie przed wyprawą porozmawiać z Izoldą, a spostrzegłszy podstęp karła przeskakuje na jej łoże. Nie zauważył jednak, że krew płynąca z jego świeżej rany zostawiła ślady na posłaniu i podłodze. Król rozkazuje pojmać kochanków i skazuje ich na śmierć. Dowiaduje się o tym Dynas, który uwalnia Tristana. Ten udaje się do kaplicy, by się pomodlić, jednak zamiast tego wspina się na galerię i wyskakuje przez okno, chcąc popełnić samobójstwo, bo nie mógł znieść tego, że Izolda zginie na stosie. Nie udaje mu się zabić. Znajduje go Gornewal, przynosi miecz i proponuje, by zaczaić się przy drodze i posłuchać wyroku, jaki otrzyma królowa. Wieść o ucieczce Tristana dociera do dworu. Dynas prosi króla o litość dla Izoldy, ale ten się nie zgadza. Trędowaty Iwon proponuje, by Izoldę wydać trędowatym, na co Marek przystaje. Trędowaci odchodzą z królową, zatrzymuje ich Tristan z Gornewalem i odbierają ukochaną rycerza. Razem udają się w głąb