Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

w czaszce zabitego). Chciała zemścić się na Tristanie, jednak ten oznajmił, że uratowała mu życie już 2 razy, że szukał jej i przez nią zabił smoka. Izolda zobaczyła swój włos wszyty w płaszcz młodzieńca.

Tristan staje przed królem Irlandii ze swoją świtą. Zostaje rozpoznany, ale oznajmia cel swojej podróży i zapowiada, że chce pokoju z Irlandią. Izolda ma wyruszyć z nim do Kornwalii. Przed wyprawą jej służka, Brangien, otrzymała od królowej napój miłosny (wino zmieszane z ziołami) – jeżeli wypije go dwoje ludzi, pokochają się na zawsze. Służąca ma podać napój swej pani i królowi Markowi podczas ich wesela, jednak podczas pewnego dnia podróży Tristan i Izolda poczuli pragnienie i przypadkiem wypili napój. Młodzi odkryli, co się z nimi dzieje, i próbowali walczyć z narastającym w nich uczuciem – bezskutecznie. Po trzech dniach wyznali sobie miłość.

Król Marek obdarzył Izoldę głębokim uczuciem już od pierwszego wejrzenia i ożenił z nią po 18 dniach. Podczas nocy poślubnej niezauważenie zastąpiła ją Brangien, po to, by król nie odkrył tajemnicy królowej. Izolda ciągle boi się, że służąca może ją wydać, więc każe niewolnikom (w zamian za uwolnienie) zabrać Brangien do lasu i zabić, a na dowód wykonania tego zadania przynieść jej odcięty język. Służąca wzbudziła litość u swoich oprawców, więc oszczędzili ją i zanieśli królowej język psa. Izolda wpadła w rozpacz i zaczęła grozić niewolnikom, ci w końcu przyznali się, że nie zabili dziewczyny. Brangien powraca do zamku i królowa przeprasza ją.

Czterej baronowie odkrywają tajemnicę Tristana i Izoldy i donoszą o tym Markowi, który nie chce wierzyć tego typu oszczerstwom, ale na wszelki wypadek każe Tristanowi odejść z zamk i czekać na swoje wezwanie. Rycerz odchodzi i zatrzymuje się w gospodzie, gdzie cierpi z miłości. Izolda także