Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

la.

Tristan zastaje Kornwalię w żałobie, ponieważ Marek odmówił wypłacenia haraczu – 600 chłopców i dziewcząt – królowi Irlandzkiemu. Posłem z Irlandii był Morhołt – olbrzym, który rzucił wyzwanie, że jeżeli ktoś go pokona, to Irlandia porzuci swe roszczenia. Tristan staje do walki i zabija przeciwnika, lecz sam zostaje raniony zatrutym ostrzem. Irlandczycy wracają do siebie z ciałem Morhołta. Tamtejsza królowa i Izolda poprzysięgają Tristanowi nienawiść.

Rana Tristana śmierdzi i nie chce się goić. Młodzieniec prosi, by złożyć go do łodzi wraz z lutnią i zepchnąć w morze. Po 7 dniach i nocach dociera do brzegów Irlandii i zostaje wyłowiony przez rybaków. Podaje się za harfiarza i trafia pod opiekę Izoldy. Nikt go nie poznaje, bo oszpeca go działanie jadu. Po 40 dniach zdrowieje na tyle, że wraca do Tyntagielu.

Baronowie z dworu Kornwalijskiego nienawidzą Tristana, ponieważ obawiają się, że bezdzietny król Marek zapisze mu swój tron. Naciskają Marka, by się ożenił. Ten pokazuje im długi, złoty włos, przyniesiony przez dwa gołębie i mówi, że poślubi tylko jego właścicielkę. Tristan wie, iż włos ten musi należeć do Izoldy i ogłasza, iż zdobędzie jej rękę. Wypływa do Irlandii z Gorwenalem, setką rycerzy i wieloma darami. Lądują w Weiseforcie, stolicy Irlandii. Dochodzi ich wiadomość o smoku, który pożera dziewice. Kto go pokona, dostanie Izoldę za żonę. Tristan zwycięża smoka i wycieńczony pada.

Pojawia się tchórzliwy kasztelan Aguynguerran Rudy, który odcina łeb smoka i pokazuje królowi, że to on go zabił. Nikt mu nie wierzy. Izolda wyrusza na miejsca walki, gdzie znajduje Tristana. Zabiera go do pałacu i pielęgnuje jego rany. Kiedy rycerz odzyskuje przytomność wyjawia plan kasztelana. Oglądając jego miecz odkrywa, że jest on zabójcą Morhołta (brakowało mu kawałka, który utkwił