Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

złych baronów, którego w końcu zabił Kaherdyn, topiąc go w morzu. Po pięciu dniach dotarli do Bretanii, ale nastąpiła cisza morska i statek nie mógł zawinąć do portu. Kaherdyn zawiesił na statku biały żagiel na znak, że sprowadził ukochaną Tristana. Spostrzegła to jego żona, która zapałała nienawiścią na wieść o tym, że jej mąż kocha kogo innego. Powiedziała Tristanowi, że żagle statku są czarne. Zrozpaczony rycerz zmarł.
   
Złotowłosa Izolda i Kaherdyn zastali zmarłego w towarzystwie lamentującej Izoldy o Białych Dłoniach. Królowa ułożyła się obok ciała Tristana i umarła ze smutku. Wkrótce wieść o tym dotarła do Kornwalii, a król Marek urządził pogrzeb swym bliskim w kaplicy zamku tyntagielskiego. Kiedy nastąpiła noc po pogrzebie, z grobu Tristana wzniósł się pęd głogu, który połączył się z grobem Izoldy. Słudzy ścinali pędy, ale one wciąż odrastały, a gdy król dowiedział się o tym, rozkazał, by więcej nie ścinać krzewu.